ISLAMSKI BRAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ISLAMSKI BRAK

Stranica za sklapanje halal braka
 
HomePortailTražiLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Dova i uslovi za primanje Dove

Go down 
AutorPoruka
Info




Broj komentara : 16
Uzrast : 1024
Lokacija : Islamski Brak
Datum registracije : 2007-03-27

Dova i uslovi za primanje Dove Empty
KomentarNaslov komentara: Dova i uslovi za primanje Dove   Dova i uslovi za primanje Dove Icon_minitimeThu 12 Jul 2007, 13:42



Gospodaru, podari nam iskrenost i ucini da svaka nasa rijec i svako nase delo bude samo radi Tebe i priblizavanja Tebi, a sacuvaj nas ruznih rijeci i losih dela. Ostavi nas u zivotu dok je on bolji za nas od nase smrti.A uzmi nas Sebi kada nas Ahiret bude za nas bolji od naseg dunjaluka. Sacuvaj nas teske bolesti i duge starosti. Usmrti nas na nasim najboljim delima u trenutku najveceg imana i pokornosti Tebi...
Popravi nase stanje i sa nama popravljaj druge.Sacuvaj nas, i druge sacuvaj sa nama. Opskrbi nas nash Gospodaru, ustrajnoscu u Tvojoj veri i postupanju po sunnetu Tvoga Poslanika sallallahu alejhi ve sellem...
Poduci nas nasoj veri i onome sto ce nam koristiti i da nam od koristi bude ono sto naucimo. Sacuvaj i nagradi i oprosti nam ako sta zgrijesimo nehotice u ovom nasem okupljanju ovde...
AMIN YA RABBI...

Hvala Allahu Gospodaru svega zivog i nezivog...


Primjeri primanja dove iz Kur'ana Časnog - Hazreti Zekerijja, a.s.

Ovaj poslanik nije imao djece, žena mu je bila nerotkinja. Kada je ostario, oslabio i posijedio, rastužio se što nema dijete koje će naslijediti njegovo poslanstvo, misiju pozivanja Allahu:
"Gospodaru moj, ne ostavljaj me sama, a Ti si jedini vječan!" (El-Enbija, 89)
"...odazvasmo i, izliječivši mu ženu, Jahjaa mu poklonismo" (El-Enbija, 90)


Primjeri primanja dove iz Kur'ana Časnog - Hazreti Nuh, a.s.

Nuhov narod se neprijateljski odnosio prema svom poslaniku. Ismijavali su se s Nuhom i okretali ledja njegovoj misiji. Jedino je kod Allaha imao utočište:
"I on je Gospodara svoga zamolio: 'Ja sam pobijedjen, Ti se osveti!' "
Molio je Allaha da pomogne njemu i vjerničkoj manjini. Kakav je bio odgovor?
"I Mi smo kapije nebeske pootvarali vodi koja je neprestano lila, i učinili da iz zemlje izvori provru, i vode su se sastajale kako je odredjeno bilo" (El-Kamer, 11-12)
I s neba i iz zemlje je navirala voda; voda s neba se sudarala s preobilnim izvorima... Nevjernici su se utopili, a Nuh i njegovi sljedbenici su se spasili:
"...a malo je bilo onih koji su s njim vjerovali" (Hud, 40)


Primjeri primanja dove iz Kur'ana Časnog - Hazreti Sulejman, a.s.

Allah je Davudovim potomcima podario ogromnu vlast. Sulejman, a.s., je bio kralj-poslanik. Allah mu je podario veliku kraljevinu i široku slavu. Podredio mu je džine, vjetrove i druge stvari... Njemu se desila jedna vrsta iskušenja, pa je zamolio Svog Gospodara:
"Gospodaru moj, oprosti mi i daruj mi vlast kakvu niko, osim mene, neće imati! Ti uistinu, bogato daruješ!" (Sad, 35)
Allah je odgovorio na njegovu dovu i nije nikome nakon njega toliku vlast i slavu podario. Štaviše, Poslanik, s.a.v.s., je, prema vjerodostojnom hadisu, uhvatio jedne prilike džina i rekao: "Tako mi Allaha, da nije dove mog brata Sulejmana, zavezao bih te za stub džamije i pustio da se ljudi čude i djeca igraju s tobom."

Primjeri primanja dove iz Kur'ana Časnog - Dova hazreti Ibrahima, a.s.

Hazreti Ibrahim, a.s., je došao u golu pustinju, bez ikakve vegetacije i vode. Tu je nastanio svoju ženu i potomstvo, kao što mu je Uzvišeni Gospodar naredio. Učio je slijedeću dovu:
“Gospodaru moj, učini ovo mjesto sigurnim gradom, a snabdij plodovima stanovnike njegove” (El-Bekara, 126).
Allah je odgovorio njegovoj dovi i učinio Mekku i njenu okolinu blagoslovljenom, tako što joj opskrba dolazi sa svih strana.

Primjeri primanja dove iz Kur'ana Časnog - Hazreti Ejjub, a.s.

Ejub je bio izložen teškim boletima. Jedino je mogao srcem I jezikom spominjati Allaha. Kada je patnja postala nesnosna, preostalo mu je samo da se moli Uzvišenom Allahu. Dovu je odlagao do te granice samo iz stida prema Uzvišenom Allahu:
I Ejjubu se, kada je Gospodaru svome savapio: “Mene je nevolja snašla, a Ti si od milostivih najmilostiviji…”
A Uzvišeni Allah odmah prima dovu Svog roba:
“…odazvasmo I nevolju mu, koja ga je morila, otklonismo I vratismo mu, milošću Našom, čeljad njegovu I uz njih još toliko I da bude pouka onima koji se Nama klanjaju” (El-Enbija, 84)

***

A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na Pravom putu.“ (El-Bekara, 186)

A u jednom slabom hadisu stoji: „Dova je srž ibadeta.“

Za dovu se vezuju odredjeni uvjeti i adabi koji ako se ispune, dova biva primljena, ti uvjeti i adabi jesu sljedeci.

Iskrena namjera
Dovu treba uciti s nijetom ibadeta Uzvišenom, jer je dova ibadet, a ko se obrati Allahu radi neke potrebe, nece ostati praznih ruku.


Cesto uciti dovu

Uzvišeni kaže: „Gospodar vaš je rekao: 'Pozovite Me i zamolite, Ja cu vam se odazvati! Oni koji iz oholosti nece da Mi se klanjaju uci ce sigurno, u džehenem poniženi!'“ (Mumin, 60)
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Zaista je dova ibadet“, zatim je proucio prethodni ajet. Abdullah b. Omer, radijalahu anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, kazao: „Dova utice na ono što se nije desilo, ali i na ono što se vec desilo, zato, Allahovi robovi, cesto ucite dovu.“ (Hakim)

Upucivati dovu dlanovima okrenutih prema nebu

Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, upucuje: „ Kada molite Uzvisenog Gospodara za neku potrebu, dignite dlanove prema nebu.“ (Ebu-Davud ) U predanju koje je zabilježio Taberani stoji da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, uceci dovu okretao dlanove prema licu, a u nekim stoji da je ruke dizao prema nebu toliko da bi ukazala bjelina ispod pazuha, što je ucinio u Bici na Bedru, pa je spao ogrtac s njegovih ramena. Za to nalazimo potvrdu i u njegovim, sallallahu alejhi ve sellem, rijecima: „Svakom covjeku koji, moleci Allaha za nešto, digne ruke da mu se ukaže bjelina ispod pazuha, Allah ce uslišati dovu.“ (Tirmizi)

Poceti sa zahvalom Allahu i salavatom na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem

Sunnet je da covjek pocne moliti sa zahvalom Allahu. Otuda ce Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, na Sudnjeme danu pasti na sedždu ispod Arša, dugo zahvaljujuci Allahu, pa mu Allah, dželle šanuhu, dopustiti da se zauzima za ljude.
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, cuo je nekog covjeka kako moli a nije zahvalio Allahu niti je donio salavat na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa je rekao: „Ovaj je požurio!“ Zatim ga je pozvao i rekao: „Kada neko od vas moli, neka se prvo zahvali Svevišnjem Allahu, zatim neka donese salavat na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa tek tada neka moli za šta hoce.“ (Ebu-Davud)
Ko ne donese salavat na Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, njegova dova nece biti primljena na osnovu Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, rijeci: „Dova u kojoj se ne donese salavat na Poslanika se ne prima.“ (Dejlemi)

Prvo moliti za sebe

Potvrdu za to nalazimo u Nuhovoj dovi: „Gospodaru moj, oprosti meni, i roditeljima mojim, i onome koji kao vjernik u dom moj udje, i vjernicima i vjernicama, a nevjernicima samo propast povecaj!“ ( Nuh, 28 ) Te u Musaovoj, alejhis-selam, molitvi: „Gospodaru moj, oprosti meni i bratu mom...“ (El-Earaf, 151) Kada bi od Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, neko zatražio da moli za njega, on bi to ucinio pocevši od sebe, a zatim bi molio za doticnu osobu. (Ebu-Davud)

Biti uvjeren da ce dova biti primljena

Covjek mora da bude uvjeren da ce dova biti primljena, to nam Svevišnji Allah obecava: „A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli...“(El-Bekara, 186), ali i Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem: „Molite Allaha uvjereni da ce vam se odazvati, i znajte da Allah nece primiti dovu od nemarnog, odsutnog srca.“ (Tirmizi)
covjek mora vjerovati u Allahovo obecanje, jer Uzvišeni Gospodar održava obecanje; dovom se postiže samo dobro.

Da ne moli za grijeh ili kidanje rodbinskih veza

Dova za grijeh nije primljena: „Sve dok covjek moli, Allah ce mu davati ono što traži ili ce od njega otklanjati nevolju u istoj mjeri, sve dok ne bude molio za grijeh ili kidanje rodbinskih veza.“ (Tirmizi)

Da ne moli protiv sebe ni porodice ni imetka

Moramo se cuvati da ne dovimo protiv sebe, svoje porodice ili imetka, što cini vecina ljudi u srdžbi. Ovo zato, jer covjek u trenutku srdžbe može da pogodi vrijeme kada je dova kabul pa ce ga zadesiti ono šta je tražio: „Ne molite protiv sebe ni protiv djece ni protiv imetka, ako pogodite vrijeme kada se dova prima, Allah ce vam dati ono što ste tražili.“ (Muslim)

Umjerenost u dovi

Allah, dželle šanuhu, ne voli one koji pretjeruju: “Molite se ponizno i u sebi Gospodaru svome, ne voli On one koji se previše glasno mole.“ (El-Earaf, 55) Sad b. Ebu-Vekkas cuo je svoga sina kako moli: „Allahu, daj mi Džennet, njegove blagodati, njegove ljepote, a sacuvaj me džehennemske vatre, njenih lanaca i okova!“ Obratio mu se: „Uistinu sam cuo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako govori: 'Doci ce vrijeme kada ce neki ljudi pretjerivati u dovi.' Sinko, nemoj biti od njih: ako dobiješ Džennet, uživat ceš sve njegove blagodati, a ako budeš spašen od Vatre, bit ceš poštedjen svega što se u njoj nalazi.“ (Ahmed).
Takodjer je Abdullah b. Mugaffel cuo kako njegov sin moli: „Allahu, daj mi bijeli dvorac u desnoj strani Dženneta!“ Pa je rekao: „O sine, traži od Allaha Džennet, a utici se Vatre, cuo sam Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, gdje govori: 'Doci ce vrijeme kada ce neki ljudi pretjerivati u dovi.'“ (Ibn-Madže) U pretjerivanje u dovi ulazi i to da covjek moli Allaha za nemoguce, da postane melek ili da može ponijeti brdo i sl.

Ne tražiti kaznu na dunjaluku

Neki ljudi zbog velikog straha od kazne na ahiretu traže od Allaha, dželle šanuhu, da ih kazni na dunjaluku. To je vid neznanja; može ih zadesiti kazna koju nece moci podnijeti. Bolje je moliti za oprost i zdravlje. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, posjetio je nekog muslimana koji je bio toliko smršao da je izgledao kao pile, upita ga: „Da nisi od Allaha tražio to?!“ Odgovori: „Jesam, molio sam: Allahu, kaznu koju si mi odredio za ahiret, kazni me njome na dunjaluku!“ Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, ga ukori: „Slavljen neka je Allah! Ne možeš to podnijeti, nemaš snage za to, zašto nisi molio: Allahu, podari nam dobro na dunjaluku i ahiretu, a sacuvaj nas patnje u Vatri!“ Zatim je zamolio Svevišnjeg Allaha da ga izlijeci, pa je ozdravio. (Muslim) Ovdje možemo još napomenuti da covjek treba moliti kur'anskim dovama i onima koje su prenesene od Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem.

Cesto tražiti oprost od Allaha i zaštitu

Ne postoji ništa bolje od toga da Allah, dželle šanuhu, oprosti covjeku. Kome se On smiluje i oprosti mu na ovome i buducem svijetu, postigao je svako dobro. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, govorio je: „Mnogo tražite oprosta od Allaha.“ (Ebu-Davud) A Abbasu, radijallahu anhu, je preporucio: „O Abbase, amidža moj, moli da ti Allah oprosti na ovome i buducem svijetu.“ (Tirmizi)

Moliti najvecim Allahovim imenom

Jednom prilikom Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, cuo je covjeka kako moli: „Allahu, molim Te time što si ti Allah, Jedan, utocište svakom, nisi rodio i rodjen nisi i niko Ti ravan nije...“, pa je rekao: „On je zamolio Allahovim najvecim imenom kojim ako se zamoli, želje se ostvaruju i dove primaju.“ (Ebu-Davud) Takodjer je cuo drugog covjeka kako moli: „Allahu, tražim od Tebe, Tebi pripada sva zahvala, nema boga osim Tebe, Ti si Jedan, saušesnika nemaš, Ti si darežljivi, Ti si tvorac nebesa i Zemlje, Ti si Veliki i plemeniti...“, te je rekao: „On je zamolio Allahovim najvecim imenom kojim ako se zamoli, želje se ostvaruju i dove primaju.“ (Ahmed) Odredjujuci Allahovo najvece ime, Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, je kazao: „Najvece Allahovo ime je u sljedecim ajetima: 'A vaš Bog- jedan je Bog! Nema boga osim Njega, Milostivog, Samilosnog!' (El-Bekara, 163) i na pocetaku sure Alu-Imran: 'Allah je – nema boga osim Njega – Živi i Vjecni!'“

Upucivati dovu u odabranim vremenima

Odabrana vremena jesu sljedeca: izmedju ezana i ikameta, na sedždi, nakon namaza (selama), u zadnjoj trecini noci, poslije džume, a najbolje je moliti pred zalazak Sunca.

Ne požurivati rezultate

Požurivanje rezultata je pokuðeno, to je razlog da dova bude odbijena. Zabranjeno je gubiti nadu u Allahovu milost. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kazao je: “Dova ce biti uslišavana sve dok covjek ne bude požurivao govoreci: molio sam ali mi dova nije uslišana!“ (Buhari) Treba se znati da Allah ili usliša dovu, ili je sacuva za Sudnji dan, ili od covjeka otkloniti nevolju u istoj mjeri: „Niko nece moliti Allaha a da mu Allah nece udovoljiti: ili ce mu dati na ovome svijetu što je tražio, ili ce mu dovu odgoditi za Sudnji dan, sve dok ne bude molio za grijeh ni kidanje rodbinskih veza niti bude požurivao.“ Neko upita: „Allahov Poslanice, kako se požuruje dova?“ On odgovori: „Tako što se požali: molio sam ali mi Allahu nije uslišao!“ (Tirmizi)

Cesto moliti Svevišnjeg Allaha u blagostanju

Allahova je mudrost da odredi nevolju kako bi cuo covjekov glas i traženje utocišta od Njega: „A poslanike smo i narodima prije tebe slali i neimaštinom i bolešcu ih kažnjavali ne bi li poslušni postali.“ (El-Maida, 42) Ako se covjek mnogo obraca Allahu u blagostanju, On ce mu se odazvati u nevolji, kao što se desilo sa Junusom, alejhis-selam: „I da nije bio jedan od onih koji Allaha hvale, sigurno bi ostao u utrobi njenoj do Dana kad ce svi biti oživljeni.“ (Es-Saffat, 143-144) Na to nas je uputio Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekavši: „Ko želi da mu se Allah odazove u nevolji neka cesto moli u blagostanju.“ (Tirmizi)

Izbjegavati poroke zbog kojih se dova odbija

To su stvari na koje je upozorio Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: pretjerivanje u dovi, cinjenje nepravde, jedenje harama itd. U jednom hadisu Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, spominje covjeka koji je dugo putovao, rašcupan i prašnjav, pruža ruke prema nebu: „Gospodaru, Gospodaru!“, a njegova hrana je haram, pice haram, odjeca od harama, sav u haramu, pa kako ce mu se odazovati. (Muslim)


Ko se bude pridržavao gornjih uvjeta i adaba njegova ce dova, ako Bog da, biti primljena.
Na vrh Go down
 
Dova i uslovi za primanje Dove
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Dova za neudate i neozenjene

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
ISLAMSKI BRAK :: INFORMATOR-
Idi na: