ISLAMSKI BRAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ISLAMSKI BRAK

Stranica za sklapanje halal braka
 
HomePortailTražiLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Dali ste znali?

Go down 
AutorPoruka
Info




Broj komentara : 16
Uzrast : 1024
Lokacija : Islamski Brak
Datum registracije : 2007-03-27

Dali ste znali? Empty
KomentarNaslov komentara: Dali ste znali?   Dali ste znali? Icon_minitimeThu 12 Jul 2007, 13:35



Bismillahirrahmanirrahim!
Elhamdulillahi rabbil ´alemin!
Wessalatu wesselamu ´ala sejjidina Muhammedin we ´ala alihi we sahbihi edzme´in!


U hadisima se spominju detalji udahnuc duse u Adema, (a.s.). Kad je udahnuta dusa dosla u glavu, Adem kihnu a meleki mu rekose:

-Reci elhamdulillah

On to izgovori a Allah mu rece:

-Rahimeke Rabbuk -tvoj Gospodar ti se smilovao.

Pogledaj, prije nego je u potpunosti udahnuo dusu, Gospodar se smilovao covjeku.

Kad dusa dode u oci Ademove, poce promatrati dzennetske plodove, a kad dode u trbuh zazeli Adem te plodove. Prije nego je dusa dosla u noge, pohiti Adem plodovima Dzenneta, da ih proba, da jede. Na to se odnose rijeci Uzvisenog: -covjek je brzopletim stvoren.

Uvijek hica, zurba. Prije nego je dusa stigla u noge, pozurio je da okusi plodove.

Kad ga je Allah stvorio potra ga po ledima, te iz njegovih leda izadose potomci Ademovi, koji ce doci do Sudnjeg dana. Ovaj dogadaj poznat kao misak se spominje u brojnim ajetima i hadisima.
Biljezi se od Musilm ibn Jesara, (r.a.), da je Omer, (r.a.), upitan o znacenju ajeta:

I kad je Gospodar tvoj iz kicmi Ademovih sinova izveo potomstvo njihovo i zatrazio od njih da posvjedoce protiv sebe: "Zar Ja nisam Gospodar vas?" – oni su odgovarali: "Jesi, mi svjedocimo" – i to zato da na sudnjem danu ne reknete: "Mi o ovome nista nismo znali",

Ili da ne reknete: "Naci preci su prije nas druge Allahu ravnim smatrali, a mi smo pokoljenje poslije njih. Zar ces nas kazniti za ono sto su lazljivci cinili?" (Al-'Araf, 172, 173.)


Pa Omer, (r.a.), rece:

-Cuo sam Poslanika, (sws), da je rekao: "Doista je Allah stvorio Adema pa ga Svojom desnicom potrao po ledima i iz njih izvadio sve potomstvo Ademovo do Sudnjeg dana. Potom mu rece: 'Ove sam stvorio za Dzennet i raditce djela stanovnika Dzenneta, a ove sam stvorio za vatru i raditce djela stanovnika vatre.'''Jedan covjek upita: "Allahov Poslanice, -cemu onda sav nas trud, kad je sve odredeno?" Rece: "Zaista Allah, aze ve dzel,, ako je roba stvorio za Dzenet uputi ga na djela stanovnika Dzenneta sve dok ne umre radeci djela Dzennetlija i uvede ga u Dzenet. A ako je stvorio roba za Dzehennem uputi ga na djela Dzehenemlija sve dok ne umre radeci djela stanovnika Dzehenema."

-svakom je olaksano ono zbog cega je stvoren.
Na vrh Go down
 
Dali ste znali?
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
ISLAMSKI BRAK :: INFORMATOR-
Idi na: